Ohlédnutí za sezónou 2015 dálkového plavání

Na konci roku všichni bilancují, jak právě končící rok dopadl. Dovolte mi tedy z pozice trenéra a osoby zodpovědné za dálkové plavání v PkHa, krátké ohlédnutí za sezónou 2015. Přestože s dálkami a otevřenou vodou vlastně začínáme a za pochodu se učíme (teprve 2. sezónu), jsem přesvědčen, že se nemáme za co stydět, ba právě naopak. Celkově dosažené výsledky předčily naše očekávání a stanovené cíle (ty jsme v průběhu sezóny několikrát zvedali).

Jako tým jsme letos získali 2376 bodů (loni 576) a celkově obsadili 9. místo (loni 23.) z 68 oddílů celé ČR, které se letošních závodů dálkového plavání zúčastnili. Co je rovněž pozitivní, že se letos závodů na otevřené vodě účastnilo již 10 našich plavců (loni 5) z toho premiérově 3 naši žáci (-kyně). Zúčastnili jsme se 15 závodů (loni 8) z 19 možných. Další posun nastal i v uplavaných vzdálenostech, zatím co loni byl pro nás strop 5km, letos 3 naši plavci byli schopni zvládat už i 10km tratě (15 odplavaných desítek).

V rámci Českého poháru DP jsme vybojovali:

5x vítězství – (2x Ela Hracká a 1x Adéla Zielinská, Libor Hracki a Pavel Mik)

5x 2.místo – (1x Zuzka Bojceňuková, Adéla, Daniel Mik, Vladimír Dorňák a Pavel)

7x 3.místo – (3x Daniel a 1x Zuzka, Adéla, Ela a David Teslík)

Tohle vše bylo dosaženo v absolutním pořadí. V jednotlivých kategoriích by bylo medailových umístění ještě daleko víc.

Na Mistrovstvích ČR jsme si vedli takto:

5.místo na 5km starší žactvo – Adéla Zielinská, 2.místo na 1,5km kategorie masters D – Libor Hracki, 3.místo na 3km kategorie masters D – Pavel Mik, 4.místo na 3km kategorie masters D – Petr Urbánek 14.místo na 10km muži – Pavel Mik

Dálkové plavání a otevřená voda, není jen šílená dřina na (pro někoho) nepředstavitelných vzdálenostech. Pravda, nemáme stálé podmínky jako na bazéně, ale v tom je kus dobrodružství. Někdy studená voda a zima, jindy takové horko, že hrozí spáleniny, vítr, vlny a případně nutnost realizačního týmu pro občerstvení, s tím vším se musíme vypořádat. Viděli jsme spoustu krásných míst. Byli jsme na Seči, na Lipně (včetně stanování), plavali pod Řípem v račickém kanále atd. a celkově je tu dobrá parta. Pokud někoho z vás láká tato romantika, tak víte, kde nás najdete a příští sezónu můžete být jeden z nás. Výkonnost není klíčová, důležitější je chuť.

Ještě krátké představení těch 10, kteří se zasloužili o výše uvedené úspěchy.

Zuzka Bojceňuková – mladší žactvo (2003) – chtěla si to jen zkusit a vypadá to, že by jí otevřená voda mohla do budoucna sedět. Dosažené výsledky udělaly radost určitě nejen jí. 4 starty (2x 3km a 2x 1km), uplaváno 8km a získala 58,4 bodů. Celkově 16. místo v ČP (10. místo v ročníku 2003), 1x 2. místo a 1x 3. místo (v rámci ročníku to bylo ještě lepší).

Jan Kroupa – starší žactvo (2002) – vyzkoušel si 3km v Hlučíně a pravda jeho šálek kávy to nebude. Přece jen bazén je bazén, ale i jeho snaha se cení a body počítají.

Adéla Zielinská – starší žactvo (2001) – na to že to chtěla jen zkusit, absolvovala závodů víc než jsem čekal. Výsledky byly velmi slušné, škoda jen problémů s ramenem v druhé půlce sezóny. 11 startů (4x 5km a 7x 3km), uplaváno 41 km a získala 273,6 bodů. Celkově 8. místo v ČP (v ročníku 2001 5. místo), 1x 1. místo, 1x 2. místo a 1x 3. místo v rámci ČP (v ročníku to bylo ještě lepší) a 5. místo na MČR na 5km v Hlučíně.

Ela Hracká – starší dorost (1998) – nováčkovskou daň si odbyla už loni. Letos tedy už do toho šla naplno a výkonnostní růst byl vidět. Svými výsledky si vysloužila místo v SCM (středisko centra mládeže), které ji opravňuje účastnit se reprezentačních soustředění DP a trénovat tedy s těmi nejlepšími. 15 startů (5x 10km, 8x 5km, 1x 3km a 1x 1km), uplaváno 94km a získala 498,8 bodů. Celkově 18. místo v ČP mezi ženami (5. místo ve starším dorostu a 2. místo v ročníku – důvod SCM), 2x 1. místo a 1x 3. místo (v kategorii dorostu toho bylo daleko více).

Daniel Mik – starší dorost (1997) – zatím spíše volejbalista, než plavec. Překvapil nejen nás, ale především sám sebe. 7 startů (7x 3km), uplaváno 21km a získal 114,5 bodů. Celkově v ČP 84. místo (12. ve starším dorostu), 1x 2. místo a 3x 3. místo (v kategorii dorostu to bylo výrazně lepší).

Libor Hracki – masters D (1972) – náš úspěšný medailista bazénového plavání v masters kategoriích, si letos vyzkoušel několik závodů DP. 3 starty (2x 3km a 1x 1,5km), uplaváno 7,5km a získal 50 bodů. Celkově v ČP 122. místo (13. v masters D), 1x 1. místo v ČP a 1x 2. místo na MČR masters D.

Vladimír Dorňák – masters D (1971) – odchovanec havířovského plavání (do 14 let jsme trénovali spolu a pár let seděli i v jedné lavici ve škole). Dnes plave za Zlín, ale v dálkovém plavání pomáhá sbírat body nám v rámci hostování. 3 starty (1x 3km a 2x 1km), uplaváno 5km a získal 25 bodů, 1x 2. místo v ČP.

David Teslík – masters E (1969) – odchovanec havířovského plavání (v žáčcích jsme spolu trénovali). Náhoda tomu chtěla, abychom se cca po 25 letech potkali. Slovo dalo slovo a David už zase plave od půlky sezóny za Havířov. 8 startů (3x 10km, 4x 5km a 1x 3km), uplaváno 53km a získal 337,6 bodů. Celkově v ČP 39. místo (4. místo v masters E), 1x 3. místo (v masters kategoriích to bylo ještě výrazně lepší).

Petr Urbánek – masters D (1974) – jeden z našich trenérů, který když čas a okolnosti dovolí, taky osobně pomůže na otevřené vodě. 5 startů (3x 5km a 2x 3km), uplaváno 21km a získal 140,9 bodů. Celkově v ČP 69. místo v mužích (10. v masters D).

Pavel Mik – masters D (1971) – nejen trenér DP… 13 startů (7x 10km, 5x 5km a 1x 3km), uplaváno 98km a získal 556 bodů. Celkově v ČP 22. místo v mužích (4. v masters D), 1x 1. místo a 1x 2x místo v ČP a 1x 3. místo na MČR v masters D.

Tímto bych ještě jednou rád poděkoval nejen výše jmenovaným, ale i všem ostatním, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na výše uvedených výsledcích.

Na závěr mi dovolte, abych Vám popřál do nového roku 2016 především pevné zdraví, pohodu, samé slušné lidi kolem sebe a splnění všech osobních a sportovních cílů.