Mistrovství ČR na 5 km, 20 km, žactva a štafet – DP- 22.-23.8.2020 – račice

RAČICE 2020

Předposlední srpnový víkend (22. a 23. 9. 2020) se v Račicích konal další závod v rámci Českého poháru v dálkovém plavání. Šlo o nejprestižnější závody dálkoplavecké sezóny – jednalo se o Mistrovství ČR dorostu, dospělých a masters na 5 a 20 km, Mistrovství ČR kadetů na 5 km, Mistrovství ČR štafet a navíc zde bylo přesunuto protikoronavirovými opatřeními zrušené Mistrovství ČR žactva v Opavě. Přijeli jsme zde v hojném počtu 25 plavců i početného fandícího doprovodu z řad rodičů. Přálo nám i počasí (až na drobné přeháňky, před nimiž nás Pavel zachránil duhovými deštníky).

Na trati veslařského kanálu se představili tito borci:

Jakub Bojceňuk, Michal Bojceňuk, Daniel Denk, Daniel Fussek, Jan Kroupa, Pavel Mik, Tomáš Peklanský, Matěj Pensimus, David Teslík, Robin Vrána

Anežka Blechová, Radka Bojceňuková, Martina Čurajová, Karolína Dian, Nela Fabíková, Hana Fabíková, Romana Kohnová, Bára Kuligová, Vendula Miková, Elliška Mitrengová, Barbara Reisskup, Anežka Šidlová, Marie Šidlová, Zdeňka Šidlová a Sofie Amélie Vavrdová

V sobotu byl na programu mistrovský závod na 5 km, závod na 1 km a mistrovství štafet.

Mistrovství ČR na 5 km:

Prvními, kdo se ponořili do vod račického veslařského kanálu, byli plavci na 5 km. Nejprve odstartovali muži, vzápětí následováni ženami. Nejrychlejším z našich plavců byl Tomáš, který s časem 1:16:46,4 doplaval celkově na 34. místě (v kategorii ml. dorostenců na 14. místě).

V těsném závěsu za Tomášem doplaval Honza (celkově 35. místo, v kategorii starších dorostenců 10. místo) a David (celkově 37. místo, ve své kategorii však 2. místo). Michal doplaval celkově na 67. místě, avšak ve své kategorii obsadil krásné 5. místo.

Ženy se nenechaly nijak zahanbit a taktéž i jim se podařilo umístit na stupních vítězů: Zdeňka si vyplavala ve své kategorii 2. místo (celkově 41.), Maruška obsadila ve své kategorii 3 místo (celkově 45.), Vendy doplavala v kategorii starších dorostenek na 10. místě (celkově 47.).

Největší naděje jsme vkládali do našich nejmladších plavců – Nely a Kuby.

  1. místo, první medaili (a navíc hned zlatou) a zároveň titul mistryně republiky na 5 km v kategorii starších žaček s časem 1:12:43,9 vyplavala Nela, Kuba doplaval na krásném 7. místě (9. celkově mezi staršími žáky). V kadetech se výsledkově nejvíce dařilo Matějovi na 9. místě (19. celkově), 10. skončila Anežka Š. a Dan F. (celkově 17. respektive 18.), 11. Kája (23.) a na 15. místě Bára (29.).

Závod na 1 km:

Do boje s vodním živlem a (hlavně) s vlastními silami se na trati 1 km statečně zapojily i Radka, Romana a Hana. Všechny tři zdárně doplavaly do cíle. A to se počítá!

Mistrovství ČR štafet na 5 km:

Letos jsme do boje nasadili maximální možný počet, tj. 5 štafet, a přivezli hned dvě medaile.

Žákovská štafeta na 5 km ve složení Kuba, Robin, Nela a Sofie Amélie obhájila loňské stříbro ve své kategorii a s časem 1:19:24,8 obsadili celkem 16. místo z 41 přihlášených štafet.

Bronz v kategorii masters do 240 let vyplaval náš náčelník Pavel spolu s Bárou R., Zdeňkou a Davidem. S časem 1:24:12,0 se umístili na celkovém 23. místě.

Obě štafety v kategorii kadetů a dorostů byly sice rychlejší než naši bronzoví borci, avšak na medaile v jejich kategorii to v silné konkurenci nestačilo.

Anežka B. Eliška, Honza a Daniel F. doplavali celkově na 20. místě (ve své kategorii na 10. místě) a hned za nimi na 21. místě celkově (ve své kategorii na 11. místě) doplavala do cíle štafeta ve složení Anežka Š., Kája, Matěj a Tomáš.

Na 33. místě celkově doplavala štafeta složená napůl z ostřílených dálkoplavců (Marťa a Michal) i nových nadějí (Daniel D. a Bára K.).

V neděli se nás týkaly závody na 10 km a 3 km.

10 km

Hned devět našich plavců se v Račicích odvážilo popasovat s touto (pro neplavce nepředstavitelně dlouhou) desetikilometrovou tratí. Svou první desítku pokořila v Račicích Marťa, která doplavala na 15. místě. Nejrychlejší ze všech našich plavců byla Anežka Š., která mezi kadetkami doplavala s časem 2:38:30,8 na 7. místě. Kája doplavala jako 11. Na 7. místě doplaval mezi muži Tomáš, následován Davidem (8. místo) a Pavlem (9. místo), oba naši “dědci” brali 2. respektive 3. místo v kategorii 40+. Michal doplaval 25. Zdeňka mezi ženami doplavala na 17. místě, nesmrtelná Maruška na 21. místě. Velký dík zde patří všem občerstvovačům v čele s Radkou a Vendy, bez níž bychom si pokořování těchto tratí nedovedli vůbec představit.

3 km

V kategorii starších žáků a žaček jsme byli svědky napínavých finišových soubojů. První místo mezi žačkami s vypětím všech sil vybojovala Nela, které se podařilo na posledních 200 metrech předjet věčnou rivalku Leontýnu Trněnou a dohmátnout o půl sekundy dříve. Kubovi třetí místo uniklo jen o 5 sekund a doplaval jako čtvrtý. Robin se umístil na 10. místě, Sofie Amélie doplavala na 22. místě.

V kategorii mužů Honza doplaval na 10. místě, mezi ženami byla nejrychlejší Eliška (11. místo), Bára R. doplavala na 17. místě a Vendy na 20. místě.

Z kadetů byl nejrychlejší Daniel F. (6. místo), Matěj doplaval jako 8., Daniel D. se umístil na 9. místě. Anežka B. doplavala na 7. místě. Bára K. hned za ní na 8. místě.

Společnými silami jsme na veslařském kanále v Račicích vyplavali 1547,2 bodů, což z našeho plaveckého klubu činí pátou nejúspěšnější výpravu a současně nás řadí na 5. místo v rámci celkového hodnocení týmů (ze 73 klubů v republice). Blahopřejeme vítězům a děkujeme všem zúčastněným plavcům za skvělou reprezentaci klubu!

Na závěr přikládáme odkaz na iVysílání České televize, která ze závodů natočila dvacetiminutový sestřih, v němž se na mnoha záběrech objeví i plavci v barvách Plaveckého klubu Havířov, takže kdo neviděl přímo v televizi, zde má možnost: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10169270779-plavani/. HF